Budowa instrumentu
Skrzypce to instrument strunowy smyczkowy.
Pudło rezonansowe zbudowane jest z drewna świerkowego i jaworowego. Spotyka się również instrumenty w których użyto lipy, brzozy lub sosny.
Górna płyta świerkowa ma wycięcia boczne w kształcie litery C. Na niej również znajdują się dwa otwory w które przypominają literę f (otwory te nazywane są efami).
Spodnia płyta jaworowa ma często przepięknie mieniące się fale- dzięki nim instrument zyskuje na elegancji.
Obie płyty połączone są boczkami -wykonanymi z jaworu. Płyty wraz z boczkami tworzą tzw pudło rezonansowe. Wewnątrz instrumentu znajduje się drewniany kołeczek zwany duszą. Przenosi on drgania z płyty górnej na dolną.
Do pudła skrzypiec zamocowana jest szyjka (chwytnia) wykonana z jaworu, zakończona komorą kołkową oraz główką w kształcie ślimaka (w niektórych przypadkach ma ona inny kształt - na przykład lwa).
Komora kołkowa jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do osadzenia w niej kołków służących do założenia strun. Pod strunami znajduje się podstrunnica wykonana z hebanu.
Struny skrzypiec (4), oparte na podstawku (zwanym przez niektórych mostkiem) napinane są za pomocą kołków. Struny zakładane są na strunociąg wykonany z drewna lub tworzywa do którego mocowane są mikro-stroiki ułatwiające strojenie początkującym muzykom. Struny wykonane są z różnych materiałów- te z metalu brzmią bardzo ostro, natomiast jelitowe cicho i nie zawsze w pełni wykorzystują „moc” instrumentu.
Dlatego zalecane jest by struny dobierać pod konkretny instrument. Ma to znaczny wpływ na intonacje i brzmienie instrumentu.
By wydobyć dźwięk ze skrzypiec potrzebne są nasze palce i smyczek.
Smyczek to wykonany z drewna sprężysty pręt, na który naciąga się włosie. Włosie mocowane jest w smyczku w żabce i główce. Dla ułatwienia wydobycia dźwięku włosie należy nasmarować kalafonią.
Żabka - znajdująca się w miejscu gdzie chwyta się smyczek jest zwykle drewniana, ale może być też plastikowa. Zdarzają się także żabki z kości słoniowej. Na końcu żabki znajduje się śrubka, która służy do odpowiedniego naciągnięcia włosia. Włosie za pomocą śrubki naciągamy do gry a po zakończeniu rozluźniamy.